Raudāšana.Asaras.
No neta dzīlēm, nezinu autoru. Bet rakstītais vērtīgs.
Es esmu baigā pinkšētāja. Un ātrāk man asaras raisās kad ir laimīgi priecīgi, aizkustinoši mirkļi. Es ļaujos asarām.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................Vai jūs zinājāt, ka patiesībā ir trīs dažādi asaru veidi?
Pirmkārt, ir bazālās jeb pamata asaras, kas palīdz saglabāt mūsu acu mitrināšanu, kas, savukārt, palīdz mums skaidri redzēt. Tad ir refleksu asaras, kas parasti ir pēkšņas un izprovocētas, reaģējot uz kādu tūlītēju kairinājumu, piemēram, sīpolu mizošana vai kosmētikas iekļūšana acīs. Visbeidzot, ir asaras, kuras mēs visi labi zinām: emocionālās vai psihiskās asaras. Atbildot uz skumjām, dusmām vai svētlaimi, emocionālās asaras ir unikāla cilvēciskā pieredze. Tas ir fizisks veids, kā mēs visi parādām un apstrādājam savas emocijas, gan priecīgās, gan skumjās.
Katra asaru veida sastāvs ir atšķirīgs. Piemēram, refleksu asaras sastāv gandrīz tikai no ūdens, bet emocionālās asaras satur noteiktus hormonus, kurus Jūsu ķermenis stresa laikā dabiski izdala, lai palīdzētu atjaunot līdzsvaru. Citiem vārdiem sakot, ir īsta zinātne, kas apstiprina šo sajūtu, kad svars pēc labas raudāšanas tiek “noņemts nost no pleciem”. Cik neticami tas ir? Šajā rakstā mēs lūdzām, lai eksperti iedalītu dažus veselības ieguvumus, ko dod raudāšana.
1. Raudāšana palīdz organismam atbrīvoties no stresa hormoniem
Fiziskā līmenī emocionālās asaras palīdz atslābināt ķermeni un ļauj tam atbrīvoties no stresa. Kad mēs izplūstam dažādu emociju asarās, mēs diezgan burtiski izspiežam stresa hormonus un citus toksīnus no sava ķermeņa, kas veicina atbrīvošanās un mierīguma sajūtu. Zinātnieki secina, ka emocionālās asaras faktiski satur papildu hormonus un olbaltumvielas, kas vispār nav sastopami pārējos divos asaru veidos. Kamēr pētījumi vēl turpinās (Jūs varat iedomāties, cik grūti ir veikt pamatotu pētījumu, kad cilvēki ir spiesti raudāt emocionālu iemeslu dēļ). Emocionālās asaras palīdz atbrīvot ķermeni no stresa hormoniem, kad mēs esam apbēdināti. Parasti pēc raudāšanas elpošanas un sirdsdarbības ātrums samazinās, un mēs nonākam mierīgākā bioloģiskā un emocionālā stāvoklī.
2. Raudāšana palīdz mums apstrādāt un “dziedēt” savas emocijas
Mēs raudam, kad esam apbēdināti, jo tas ir mūsu ķermeņa veids, kā apstrādāt un atbrīvot stresu. Jūs nevēlaties, lai Jūsu ķermenī uzkrājas spēcīgas emocijas - tādas kā dusmas, depresija vai bēdas - un raudāšana palīdz Jums “dziedēt” un apstrādāt šīs emocijas. Ja Jūs kādreiz esat pārāk ilgi apspiedis sevī emocijas (iespējams, sabiedrības stigmas dēļ), tad Jūs zināt, cik briesmīgi ir justies, kad kūsā emocijas. Jūs nevēlaties aizkavēt asaras. Raudāšana liek mums justies labāk pat tad, ja problēma joprojām pastāv, papildus fiziskai detoksikācijai, emocionālās asaras dziedina sirdi.
3. Raudāšana dabiski atbrīvo endorfīnus
Tajā pašā laikā, kad stresa hormoni tiek izvadīti no organisma, izdalās citi labie hormoni. Tajos ietilpst oksitocīns, pazīstams arī kā mīlestības hormons, kas palīdz mums justies savienotiem ar citiem. Pēc raudāšanas endorfīni - ķermeņa dabiskais sāpju mazinātājs, ko sauc arī par svētlaimes hormonu - tiek stimulēti un atbrīvoti arī organismā. Tā ir daļa no iemesla, kāpēc enerģiska raudāšanas sesija var būt nepārvarama, gandrīz kā treniņš, tas palīdz izkliedēt enerģiju. Emocionālās asaras satur arī augstāku leu-enkefalīna līmeni - endorfīnu, kas palīdz mazināt sāpes un uzlabot garastāvokli.
4. Raudāšana palīdz mums saistīties ar citiem
Varētu domāt, ka tas, ka cilvēks izplūst asarās, kādu atgrūstu, bet gluži pretēji, eksperti apgalvo, ka raudāšana patiesībā nozīmē mūsu tuvināšanos. Raudāšana palīdz mums saistīties personiski un darbojas, kā veids, kā mutiski sazināties ar citiem. Starp visām teorijām par to, kāpēc cilvēki raud, visplašāk pieņemts ir tas, ka tas ir veids, kā uzlabot mūsu spēju komunicēt progresīvā līmenī. Tas palīdz mums darīt zināmu savu vēlmi pēc palīdzības, saiknes vai dalīties ar citiem, vai tās būtu skumjas vai prieks.