Prīmula (Primula oficinalis - veris L.)
Prīmula (Primula oficinalis - veris L.)
Prīmula, dabā pazīstamā gaiļbiksīte – karstā laika vēstnesis. Aug mitros lapu koku mežos un uzzied laikā, kamēr kokiem lapas vēl nav pilnībā izplaukušas, lai baudītu Saules gaismu. Tā uzzied laikā, kad Saule no ugunīgās Auna zīmes jau iegājusi siltajā un maigajā, materiālo labumu, zemes prieku baudītāja, Vērša zīmē.
Maģijā prīmula palīdz atrast pazemes mantu glabātuves. Tās zieds atgādina atslēdziņu.
Leģenda par skaistu, balti tērptu sievieti, kura cilvēkam piedāvā divas atslēgas, kas atver dārgumu krātuvi. Vācu valodā viens no daudzajiem šī auga nosaukumiem ir: Schlusselblume - atslēgas puķe, vai Himmelschlussel - debasu atslēga. Arī citi skan līdzīgi un ir saistīti ar šo skaisto un patieso leģendu. Skaistā sieviete - Venera (pārvalda Vērša zīmi), balts tērps – Mēness (eksaltē Vērša zīmē), 2 ir Vērša zīmes kārtas skaitlis zodiakā. Vērsis savu labklājību nekad nevar iegūt uz citu rēķina bet tikai smagā darbā. Vērsis ir darbarūķis. Auga nosaukums un ārējais izskats apliecina arī Hīrona klātbūtni – šī asteroīda simboliskais apzīmējums arī atgādina atslēgu.
Dziedniecībā prīmulu lapu uzlējumu vai svaigas lapas lieto, ja organismā nepietiek C un A vitamīnu. Ar 2-3 lapām diennaktī pietiek, lai cilvēku nodrošinātu ar nepieciešamo askorbīnskābes diennakts devu. Senatnē ticēja, ka prīmula ir visudziedinātājs augs.
Saknes kā atkrēpojošu līdzekli pievieno pretklepus sīrupiem, tās dziedina arī no bronhīta. Mitras kompreses liek uz sāpošām locītavām (īpaši artrīta gadījumā). Ziedu tēju lieto kā nomierinošu un migrēnu remdējošu līdzekli. Vanna ar prīmulu eļļu uzlabo naktsmieru.
Prīmula jāievāc īpašos apstākļos – Veneras klātbūtnē (kamēr Saule atrodas Vērša zīmē) un tā kā Vērsis ir sievišķa zīme, prīmula jāievāc naktī (pie tam Mēness Vērsī eksaltē).